Školní bufet

SDĚLENÍ RODIČŮM

O NABÍDCE SORTIMENTU VE ŠKOLNÍ KANTÝNĚ

Vážení rodiče,

po dohodě s vedením školy bych Vás rád informoval o změně v nabídce sortimentu pro Vaše děti ve školní kantýně. Jak jistě víte, došlo k významné úpravě vyhlášky o prodeji potravin ve školních zařízeních, proto jsme sortiment museli upravit tak, aby tomuto novému nařízení vyhovoval.

Nově tedy nabízíme následující výrobky:

1) Čerstvé ovoce dle sezónní nabídky (banány, mandarinky, pomeranče, jablka a ostatní ovoce)

2) Ovocné přesnídávky a ovocné pyré bez obsahu cukru, konzervantů a obohacené vitaminem C

3) Mléčné výrobky (jogurtové nápoje a jogurty bílé nebo s ovocnou složkou, s maximálně přípustným obsahem tuku a cukru)

4) Čerstvé denní pečivo – nám dodává pekárna Varmuža, která je naším výhradním dodavatelem. Pekárna upravila receptury pečiva a snížila obsah soli a cukru tak, aby vyhovoval novým požadavkům vyhlášky. V nabídce máme následující pečivo:

Slané: rohlík, bulka se sezamem, dalamánek, rustálový rohlík s celozrnnou posýpkou, cereální suk, špaldová kostka se sezamem.

Sladké: šáteček s tvarohem, šáteček s ovocem, mřížka s jablky, croissant, koláč s tvarohem, koláč s borůvkami, koláč s meruňkami

5) Dokřupava zapékané pečivo:

DALAMÁNEK (máslo, pomazánkové máslo, šunka nejvyšší kvality, sýr eidam, rajče, okurek, ledový salát)

CEREÁLNÍ SUK (máslo, sýr mozzarella, rajče, okurek)

6) Čerstvé obložené pečivo vyvinuté speciálně pro prodej na základních školách pekárnou Varmuža:

BAGETA RUSTAL (máslo, kadeřavý salát, vepřová plec, sýr, polníček)

CEREÁLNÍ SUK (cottage sýr, drůbeží šunka, sýr eidam, paprika červená, cherry rajče, špenátové lístky)

BULKA SLUNEČNICE (pomazánkové máslo, salát, sýr eidam, vepřová plec (obsah masa 96 %), rajče)

ŠPALDOVÁ KOSTKA (máslo, salát červený a zelený kadeřavý, sýr mozzarela, rajče, špenát)

RUSTÁLOVÝ ROHLÍK (žervé, salát, drůbeží šunka, sýr eidam, cherry rajče, polníček)

7) Doplňkový sortiment: cereální tyčinky s různými příchutěmi, ovesné sušenky, kukuřičné placky

8) Nealkoholické nápoje – sycené a nesycené nápoje a minerální vody s obsahem cukru v limitu maximálně do 6 g/100ml a doporučeným obsahem minerálních látek:

Mattoni – 0,5 l a 1,5 l – různé druhy

Hanácká kyselka - 0,5 l a 1,5 l – různé druhy

Rajec – perlivá a neperlivá minerální voda – 0,7l

Dobrá voda – perlivá a neperlivá minerální voda – 1,5 l

ZON nápoje – 0,5 l neperlivé, vyvinuté specielně do škol – multivitamin, jahoda, pomeranč

Otevírací doba bufetu je od 7:30 do 13:00, aby si žáci mohli zakoupit svačinky po dobu výuky a především, aby byl zachován pitný režim všem žákům a školního personálu.

Rád bych ještě touto cestou zmínil, že již dlouhodobě jsme v naší kantýně nabízeli široký sortiment zdravých potravin (celozrnných, mléčných, ovoce atd.). Nová vyhláška, která vstoupila v platnost od 1. 1. 2017, však stanovuje velmi přísné limity povolených nutričních hodnot v potravinách, což má za následek výrazné omezení sortimentu, jelikož na trhu neexistují výrobci, kteří by výrobky tak přísných limitů mohli nabídnout. V mnohých případech ani výrobky s takovými limity není ze strany výrobců možné vyrobit. Vyhláška omezující prodej ve školních zařízeních je velmi mylně nazýván jako „pamlsková“ a neomezuje tedy pouze prodej cukrovinek, ale veškerých potravin. Jako provozovatel školních kantýn s dlouholetou praxí plně souhlasím s omezením prodeje nezdravých potravin, avšak nikoliv do takové míry, aby vyhlášce nevyhovovaly ani některé základní potraviny, které jsou obecně označovány jako zdravé. Pro zdravý vývoj každého jedince je třeba správné vyvážení všech nutrientů, tedy i obsahu tuku, cukru a soli. Současná vyhláška je však redukuje do takové míry, kdy nejsou v takto nízkých hodnotách stanoveny ani pro kojence.

Názory na současnou vyhlášku se v řadách rodičů různí, pořád však obecně převažuje názor rodičů, že vyhláška je nadmíru přísná. Jedinou možností, jak tuto situaci změnit a dětem nabídnout možnost běžných a i tak nadále zdravých svačinek s možností doplnění jejich energie tolik potřebné pro učení, by byla úprava současné vyhlášky.

Věřím, že se mi podařilo Vám přiblížit část sortimentu nabízeného ve školní kantýně pro Vaše děti a také objasnění aktuálního znění nové vyhlášky.

Zapsal Martin Maršálek, provozovatel kantýny